Vishay/Dale RN65C1650FB14
RN65C1650FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1650FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 165 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1650FB14.pdf
Availability of RN65C1650FB14
QUANTITY
RN65C1650FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1650FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C1650FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1650FB14
Related LinksRN65C1, RN65C1650FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1650FB14 Details Description
Related parts for RN65C1650FB14
IC I2C EEPROM DIP SWITCH 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
INDICATOR 12V 8MM PROMINENT GRN datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV OPN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 0.01UF 1206 datasheet.pdf