Vishay/Dale RN65C1653FRE6
RN65C1653FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1653FRE6
Brief Description
RES 165K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1653FRE6.pdf
Availability of RN65C1653FRE6
QUANTITY
RN65C1653FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1653FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C1653FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1653FRE6
Related LinksRN65C1, RN65C1653FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1653FRE6 Details Description
Related parts for RN65C1653FRE6
IC XDCP 32-TAP 100K 3WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CABLE TIE 6" NAT 30LB 1000/PACK datasheet.pdf
FMAD INPUT FILTER 6A datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
VARISTOR 11V 10A 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE PIN datasheet.pdf