Vishay/Dale RN65C1741FB14
RN65C1741FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1741FB14
Brief Description
RES 1.74K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1741FB14.pdf
Availability of RN65C1741FB14
QUANTITY
RN65C1741FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1741FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C1741FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1741FB14
Related LinksRN65C1, RN65C1741FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1741FB14 Details Description
Related parts for RN65C1741FB14
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 1M PREWIRED MOD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 7.62MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 36.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 14 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 150MW 0603 datasheet.pdf