Vishay/Dale RN65C1743FB14
RN65C1743FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1743FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 174K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1743FB14.pdf
Availability of RN65C1743FB14
QUANTITY
RN65C1743FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1743FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C1743FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1743FB14
Related LinksRN65C1, RN65C1743FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1743FB14 Details Description
Related parts for RN65C1743FB14
CAP CER 220PF 6KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN SSL IDC CONTACT 2POS 2.5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
Connector Receptacle 37 Position 0.025" (0.64mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC 1.5KW 400V datasheet.pdf
GDT 230V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 0.070 T/H TIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
MACX MCR-SL-RTD-I-SP-NC datasheet.pdf
CRYSTAL 4.0960 MHZ 18.0 PF SMD datasheet.pdf