Vishay/Dale RN65C17R8BB14
RN65C17R8BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C17R8BB14
Brief Description
RES 17.8 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C17R8BB14.pdf
Availability of RN65C17R8BB14
QUANTITY
RN65C17R8BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C17R8BB14
Internal Part NumberEIS-RN65C17R8BB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C17R8BB14
Related LinksRN65C1, RN65C17R8BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C17R8BB14 Details Description
Related parts for RN65C17R8BB14
CAP CER 0.068UF 10V SL 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LINEAR 5V/ADJ 56-TQFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 1A SOT25 datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 100CBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 27PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf