Vishay/Dale RN65C1820BBSL
RN65C1820BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1820BBSL
Brief Description
RES 182 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1820BBSL.pdf
Availability of RN65C1820BBSL
QUANTITY
RN65C1820BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1820BBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C1820BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1820BBSL
Related LinksRN65C1, RN65C1820BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1820BBSL Details Description
Related parts for RN65C1820BBSL
SW TURQ SPDT ROLL GOLD PCB 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A DPAK datasheet.pdf
BOX ABS/PC GRAY 13.78"L X 9.84"W datasheet.pdf
TAPE DBL COAT ACRYLC FOAM 1'X4YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 5.0K 5% 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf