Vishay/Dale RN65C1823FRE6
RN65C1823FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C1823FRE6
Brief Description
RES 182K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C1823FRE6.pdf
Availability of RN65C1823FRE6
QUANTITY
RN65C1823FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C1823FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C1823FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C1823FRE6
Related LinksRN65C1, RN65C1823FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C1823FRE6 Details Description
Related parts for RN65C1823FRE6
CAP TRIMMER 3.5-10PF 100V TH datasheet.pdf
CAP TRIMMER 4.5-20PF 100V SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FERRITE CORE E 270NH N87 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5.5A DPAK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 7.5A datasheet.pdf