Vishay/Dale RN65C2002FR36
RN65C2002FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2002FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2002FR36.pdf
Availability of RN65C2002FR36
QUANTITY
RN65C2002FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2002FR36
Internal Part NumberEIS-RN65C2002FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)