Vishay/Dale RN65C2004FRE6
RN65C2004FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2004FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2004FRE6.pdf
Availability of RN65C2004FRE6
QUANTITY
RN65C2004FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2004FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C2004FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2004FRE6
Related LinksRN65C2, RN65C2004FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2004FRE6 Details Description
Related parts for RN65C2004FRE6
SWITCH BASIC SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 108.15VC SMT datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 55NS 80TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 2.8UH 24A 2.2 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A 1408 datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS CABLE PIN datasheet.pdf
OSC XO 13.5600MHZ CMOS SMD datasheet.pdf