Vishay/Dale RN65C2153CBSL
RN65C2153CBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2153CBSL
Brief Description
RES 215K OHM 1/2W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2153CBSL.pdf
Availability of RN65C2153CBSL
QUANTITY
RN65C2153CBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2153CBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C2153CBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2153CBSL
Related LinksRN65C2, RN65C2153CBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2153CBSL Details Description
Related parts for RN65C2153CBSL
BATTERY PACK NIMH 7.2V 3700 MAH datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES 14.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
TRANSMITTER PHOTOLINK 650NM datasheet.pdf
Connector Socket 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM datasheet.pdf