Vishay/Dale RN65C2162DRE6
RN65C2162DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2162DRE6
Brief Description
RES 21.6K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2162DRE6.pdf
Availability of RN65C2162DRE6
QUANTITY
RN65C2162DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2162DRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C2162DRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2162DRE6
Related LinksRN65C2, RN65C2162DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2162DRE6 Details Description
Related parts for RN65C2162DRE6
CBL RIBN 15COND 0.050 BLACK 5' datasheet.pdf
IDC CABLE - MKR60K/MC60M/MCG60K datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS DL VERT 0.5MM datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 10.21NS 256CSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf