Vishay/Dale RN65C2210BBSL
RN65C2210BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2210BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 221 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2210BBSL.pdf
Availability of RN65C2210BBSL
QUANTITY
RN65C2210BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2210BBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C2210BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)221
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2210BBSL
Related LinksRN65C2, RN65C2210BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2210BBSL Details Description
Related parts for RN65C2210BBSL
IC RESET OD 2.8V 200MS 5SSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
REPLACEMENT KEY FOR CKM SERIES datasheet.pdf
LAMP BULB 50 WATT FOG 28V datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 4-POS SMT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A PMDU datasheet.pdf