Vishay/Dale RN65C2214FRE6
RN65C2214FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2214FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.21M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2214FRE6.pdf
Availability of RN65C2214FRE6
QUANTITY
RN65C2214FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2214FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C2214FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2214FRE6
Related LinksRN65C2, RN65C2214FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2214FRE6 Details Description
Related parts for RN65C2214FRE6
RECT BRIDGE 1200V 100A INT-A-PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 6UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FUSE AUTO 1A 32VDC BLADE datasheet.pdf
CONTACT PIN SLD CUP 0.7MM datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT PIN datasheet.pdf