Vishay/Dale RN65C2321BRE6
RN65C2321BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2321BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.32K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2321BRE6.pdf
Availability of RN65C2321BRE6
QUANTITY
RN65C2321BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2321BRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C2321BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.32k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2321BRE6
Related LinksRN65C2, RN65C2321BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2321BRE6 Details Description
Related parts for RN65C2321BRE6
RES SMD 210 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 8A ITO220AC datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 6SLOT 4POS datasheet.pdf
RES 284K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 30W datasheet.pdf
GT 17C 17#16 SKT PLUG RTANG datasheet.pdf
CAP 330 UF 20% 16 V datasheet.pdf