Vishay/Dale RN65C2374FB14
RN65C2374FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2374FB14
Brief Description
RES 2.37M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2374FB14.pdf
Availability of RN65C2374FB14
QUANTITY
RN65C2374FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2374FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C2374FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.37M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2374FB14
Related LinksRN65C2, RN65C2374FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2374FB14 Details Description
Related parts for RN65C2374FB14
TVS DIODE 22VWM 38VC SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 250 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3SKT SLD CUP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 57MM datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf