Vishay/Dale RN65C2403FB14
RN65C2403FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2403FB14
Brief Description
RES 240K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2403FB14.pdf
Availability of RN65C2403FB14
QUANTITY
RN65C2403FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2403FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C2403FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2403FB14
Related LinksRN65C2, RN65C2403FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2403FB14 Details Description
Related parts for RN65C2403FB14
CAP CER 680PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES 220 OHM 16SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 420V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
XBEE PRO SET S2B 10MW RPSMA datasheet.pdf
BEND RELIEF 4.5MM BLUE datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.7A 85 MOHM TH datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 0.4K 5% 0603 datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf