Vishay/Dale RN65C2403FB14
RN65C2403FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2403FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 240K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2403FB14.pdf
Availability of RN65C2403FB14
QUANTITY
RN65C2403FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2403FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C2403FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2403FB14
Related LinksRN65C2, RN65C2403FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2403FB14 Details Description
Related parts for RN65C2403FB14
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 2.048MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 1/2W 1913 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.5A 87 MOHM TH datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR 3ST 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 PIN RECP datasheet.pdf
220UF 6,3V 5X11MM 85C 2500H datasheet.pdf