Vishay/Dale RN65C2502DB14
RN65C2502DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2502DB14
Brief Description
RES 25K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2502DB14.pdf
Availability of RN65C2502DB14
QUANTITY
RN65C2502DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2502DB14
Internal Part NumberEIS-RN65C2502DB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2502DB14
Related LinksRN65C2, RN65C2502DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2502DB14 Details Description
Related parts for RN65C2502DB14
OSC XO 24.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
IC FIFO 1024X18 SYNC 15NS 68PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 100A DIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf