Vishay/Dale RN65C2553FRE6
RN65C2553FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2553FRE6
Brief Description
RES 255K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2553FRE6.pdf
Availability of RN65C2553FRE6
QUANTITY
RN65C2553FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2553FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C2553FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2553FRE6
Related LinksRN65C2, RN65C2553FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2553FRE6 Details Description
Related parts for RN65C2553FRE6
FAN AXIAL 30X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SW 20A HINGE ROLLER LEVER 125V datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 5A 1.1V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.7K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.4A SSFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS 2MM datasheet.pdf