Vishay/Dale RN65C2611FB14
RN65C2611FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2611FB14
Brief Description
RES 2.61K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2611FB14.pdf
Availability of RN65C2611FB14
QUANTITY
RN65C2611FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2611FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C2611FB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2611FB14
Related LinksRN65C2, RN65C2611FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2611FB14 Details Description
Related parts for RN65C2611FB14
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC CLK MULT PLL HI DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FET RF N-CH 960MHZ 70V NI-1230HS datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 450MA 200 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf