Vishay/Dale RN65C2612FB14
RN65C2612FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2612FB14
Brief Description
RES 26.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2612FB14.pdf
Availability of RN65C2612FB14
QUANTITY
RN65C2612FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2612FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C2612FB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2612FB14
Related LinksRN65C2, RN65C2612FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2612FB14 Details Description
Related parts for RN65C2612FB14
CABLE CLAMP CLEAR 9/16" DIA datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 550mA (Switch) Backlight SOT-23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .06W STER AB 12TQFN datasheet.pdf
IC CTRLR PWM SYNC BUCK DL 48QFN datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf