Vishay/Dale RN65C2613FB14
RN65C2613FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2613FB14
Brief Description
RES 261K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2613FB14.pdf
Availability of RN65C2613FB14
QUANTITY
RN65C2613FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2613FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C2613FB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2613FB14
Related LinksRN65C2, RN65C2613FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2613FB14 Details Description
Related parts for RN65C2613FB14
RES ARRAY 5 RES 56 OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT PLUG 10POS SLD CUP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf