Vishay/Dale RN65C2673FRE6
RN65C2673FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2673FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 267K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2673FRE6.pdf
Availability of RN65C2673FRE6
QUANTITY
RN65C2673FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2673FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C2673FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2673FRE6
Related LinksRN65C2, RN65C2673FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2673FRE6 Details Description
Related parts for RN65C2673FRE6
IC REG LDO 3.3V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS CABLE SKT datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 50ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
Octal, 10-Bit, 40/65 MSPS Serial LVDS 1.8 V A/D Converter IC datasheet.pdf