Vishay/Dale RN65C2674FBSL
RN65C2674FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2674FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.67M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2674FBSL.pdf
Availability of RN65C2674FBSL
QUANTITY
RN65C2674FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2674FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C2674FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.67M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2674FBSL
Related LinksRN65C2, RN65C2674FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2674FBSL Details Description
Related parts for RN65C2674FBSL
BIT POZIDRIV SZ2 1.97" datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W 6TSSOP datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES 4.53 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 60W datasheet.pdf