Vishay/Dale RN65C26R1FB14
RN65C26R1FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C26R1FB14
Brief Description
RES 26.1 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C26R1FB14.pdf
Availability of RN65C26R1FB14
QUANTITY
RN65C26R1FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C26R1FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C26R1FB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C26R1FB14
Related LinksRN65C2, RN65C26R1FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C26R1FB14 Details Description
Related parts for RN65C26R1FB14
IC SRAM 4.5MBIT 8NS 165CABGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
POWER SUPPLY SWITCHING 3.3V 2W datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 20-34.4V datasheet.pdf
GDT 840V 12% THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN INSERT 6POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 550MA 870 MOHM datasheet.pdf
INSULATION CRIMPER 690280360 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W DO216 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf