Vishay/Dale RN65C2740FRSL
RN65C2740FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2740FRSL
Brief Description
RES 274 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2740FRSL.pdf
Availability of RN65C2740FRSL
QUANTITY
RN65C2740FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2740FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C2740FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2740FRSL
Related LinksRN65C2, RN65C2740FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2740FRSL Details Description
Related parts for RN65C2740FRSL
INSERT MALE 16POS+1GND CLAMP datasheet.pdf
CONN FLOATING SHEAR datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 26AWG 15SAU 15CKT datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 3.81MM R/A OR datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 171MA 5.64 OHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 240VAC datasheet.pdf
CAP CER 43PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf