Vishay/Dale RN65C2743FBSL
RN65C2743FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2743FBSL
Brief Description
RES 274K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2743FBSL.pdf
Availability of RN65C2743FBSL
QUANTITY
RN65C2743FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2743FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C2743FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2743FBSL
Related LinksRN65C2, RN65C2743FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2743FBSL Details Description
Related parts for RN65C2743FBSL
MOSFET N-CH 500V 20A TO-247AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
IC DRIVER HIGHSIDE 6A 8-SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.28GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
IC OFF-LINE SWITCH PWM 12DIP datasheet.pdf
IC MUX CMOS ANG DUAL 8CH 16SOIC datasheet.pdf
TWZR PAIR KNIFE TINNED 2.03MM datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf