Vishay/Dale RN65C2801FBSL
RN65C2801FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2801FBSL
Brief Description
RES 2.8K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2801FBSL.pdf
Availability of RN65C2801FBSL
QUANTITY
RN65C2801FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2801FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C2801FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2801FBSL
Related LinksRN65C2, RN65C2801FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2801FBSL Details Description
Related parts for RN65C2801FBSL
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 26.9VC DO218AB datasheet.pdf
CONN HEADR 14POS .100" SMD GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 532MA 570 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 732 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf