Vishay/Dale RN65C2802FB14
RN65C2802FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2802FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2802FB14.pdf
Availability of RN65C2802FB14
QUANTITY
RN65C2802FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2802FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C2802FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2802FB14
Related LinksRN65C2, RN65C2802FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2802FB14 Details Description
Related parts for RN65C2802FB14
MMIC PRESCALER 1GHZ 8-SSOP Obsolete - Limited Quantity now datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.4A SOT223-6 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 2012 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW ALF2 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 30MA 55 MOHM SMD datasheet.pdf