Vishay/Dale RN65C2871DRSL
RN65C2871DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2871DRSL
Brief Description
RES 2.87K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2871DRSL.pdf
Availability of RN65C2871DRSL
QUANTITY
RN65C2871DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2871DRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C2871DRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2871DRSL
Related LinksRN65C2, RN65C2871DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2871DRSL Details Description
Related parts for RN65C2871DRSL
IC MOTOR CONTROLLER PAR 8MSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.2A SST3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE datasheet.pdf
BUZ 10.16IT/02/180MF AG BK BX datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO213AA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE PINS datasheet.pdf