Vishay/Dale RN65C3161DBSL
RN65C3161DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C3161DBSL
Brief Description
RES 3.16K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN65C3161DBSL.pdf
Availability of RN65C3161DBSL
QUANTITY
RN65C3161DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C3161DBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C3161DBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C3161DBSL
Related LinksRN65C3, RN65C3161DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C3161DBSL Details Description
Related parts for RN65C3161DBSL
CONN RECEPT 12POS FEMALE DIP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 300MW NS-B1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
WRENCH SET COMBINATION 7MM-15MM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
SOUND LEVEL METER RS 232 INTERFA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf