Vishay/Dale RN65C3401FB14
RN65C3401FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C3401FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C3401FB14.pdf
Availability of RN65C3401FB14
QUANTITY
RN65C3401FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C3401FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C3401FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C3401FB14
Related LinksRN65C3, RN65C3401FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C3401FB14 Details Description
Related parts for RN65C3401FB14
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44LLP datasheet.pdf
SSD 48GB 2.5" UATA datasheet.pdf
RES 1.6M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/4W MELF datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ2026 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
350 TB PLG PLUG 180 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
2 pF Off Capacitance, 1 pC Charge Injection, +-15 V/12 V 4:1 iCMOS Multiplexer IC datasheet.pdf