Vishay/Dale RN65C3650DBSL
RN65C3650DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C3650DBSL
Brief Description
RES 365 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN65C3650DBSL.pdf
Availability of RN65C3650DBSL
QUANTITY
RN65C3650DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C3650DBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C3650DBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)365
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C3650DBSL
Related LinksRN65C3, RN65C3650DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C3650DBSL Details Description
Related parts for RN65C3650DBSL
TRANS PNP 50V 0.15A SPT datasheet.pdf
RES SMD 3.32 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
CONN MEM SKT 204POS DDR3 SODIMM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SENSOR HAND TYPE 20MM PNP 1912MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 15 OHM 6.5W 5% AXIAL datasheet.pdf