Vishay/Dale RN65C3653FBSL
RN65C3653FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C3653FBSL
Brief Description
RES 365K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C3653FBSL.pdf
Availability of RN65C3653FBSL
QUANTITY
RN65C3653FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C3653FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C3653FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)365k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C3653FBSL
Related LinksRN65C3, RN65C3653FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C3653FBSL Details Description
Related parts for RN65C3653FBSL
SUPPORT PRINT CIRCUIT BOARD 1=2 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
Crystal 11.98135MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 69.8OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS SKT datasheet.pdf
IC SENSOR INTERFACE PROGR DMP-4 datasheet.pdf
A5 750W 17 BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf