Vishay/Dale RN65C3903BRE6
RN65C3903BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C3903BRE6
Brief Description
RES 390K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C3903BRE6.pdf
Availability of RN65C3903BRE6
QUANTITY
RN65C3903BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C3903BRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C3903BRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C3903BRE6
Related LinksRN65C3, RN65C3903BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C3903BRE6 Details Description
Related parts for RN65C3903BRE6
CONN HEADER 16POS VERT W/O PEGS datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
DISPLAY DOT MTRX ORN-RD 1.2" 5X7 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100 SGHT TAIL datasheet.pdf
RES 82K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 634 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
70000UF 20V 44.5 X 117.5 95C ST datasheet.pdf