Vishay/Dale RN65C4020FBSL
RN65C4020FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C4020FBSL
Brief Description
RES 402 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C4020FBSL.pdf
Availability of RN65C4020FBSL
QUANTITY
RN65C4020FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C4020FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C4020FBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C4020FBSL
Related LinksRN65C4, RN65C4020FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C4020FBSL Details Description
Related parts for RN65C4020FBSL
CORD MINI CLIP PATCH 4"RED datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5MM 13 POS datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 12MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
THERM BONDG FILM 2"X60YD datasheet.pdf