Vishay/Dale RN65C4022FRSL
RN65C4022FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C4022FRSL
Brief Description
RES 40.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C4022FRSL.pdf
Availability of RN65C4022FRSL
QUANTITY
RN65C4022FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C4022FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C4022FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C4022FRSL
Related LinksRN65C4, RN65C4022FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C4022FRSL Details Description
Related parts for RN65C4022FRSL
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.5A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
TRIAC 400V 15A TO263 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 5A TO-126 datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 8A 500V MIDGET TLAG UL CSA datasheet.pdf
CABLE TERMINATION RG/U 179,316 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf