Vishay/Dale RN65C4123FRE6
RN65C4123FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C4123FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 412K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C4123FRE6.pdf
Availability of RN65C4123FRE6
QUANTITY
RN65C4123FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C4123FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C4123FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C4123FRE6
Related LinksRN65C4, RN65C4123FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C4123FRE6 Details Description
Related parts for RN65C4123FRE6
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 39 OHM 1% AXL datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 300MA 4.31 OHM datasheet.pdf
NETWORK CABLE 8POS M12-RJ45 datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.025 NAT 100' datasheet.pdf
IC FREQUENCY SYNTHESIZER 6PIN datasheet.pdf
LABEL DOT MATRIX NON-LAM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
112FXE4-SC-80 SWITCH datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V datasheet.pdf