Vishay/Dale RN65C42R2FRE6
RN65C42R2FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C42R2FRE6
Brief Description
RES 42.2 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C42R2FRE6.pdf
Availability of RN65C42R2FRE6
QUANTITY
RN65C42R2FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C42R2FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C42R2FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C42R2FRE6
Related LinksRN65C4, RN65C42R2FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C42R2FRE6 Details Description
Related parts for RN65C42R2FRE6
IDC CABLE-AKP20A/ AE20G / AKP20A datasheet.pdf
BRACKET HINGED WALL MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 2.1 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.63V SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DC JACK SLD PINS CHASSIS 2.1MM datasheet.pdf