Vishay/Dale RN65C4320FBSL
RN65C4320FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C4320FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 432 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C4320FBSL.pdf
Availability of RN65C4320FBSL
QUANTITY
RN65C4320FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C4320FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C4320FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)432
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C4320FBSL
Related LinksRN65C4, RN65C4320FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C4320FBSL Details Description
Related parts for RN65C4320FBSL
CBL RIBN 20COND 0.050 WHITE 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 47PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE MALE .100 70POS R/A AU datasheet.pdf
KIT MPU POWERQUICC III datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 1610 datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO-214A datasheet.pdf
1500UF 250V 35X105MM 85C 10000H datasheet.pdf