Vishay/Dale RN65C4641FBSL
RN65C4641FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C4641FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.64K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C4641FBSL.pdf
Availability of RN65C4641FBSL
QUANTITY
RN65C4641FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C4641FBSL
Internal Part NumberEIS-RN65C4641FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.64k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C4641FBSL
Related LinksRN65C4, RN65C4641FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C4641FBSL Details Description
Related parts for RN65C4641FBSL
CONV DC-DC 24V IN 12V OUT PL 15W datasheet.pdf
IC PCM CODEC-FILTER 5V 20-TSSOP datasheet.pdf
RELAY SSR AC OUT 240VAC 25A PNL datasheet.pdf
RES SMD 39.2KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM DO204AL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 51 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 127 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 93MA 28.7 OHM TH datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 250V RADIAL datasheet.pdf