Vishay/Dale RN65C4751BB14
RN65C4751BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C4751BB14
Brief Description
RES 4.75K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C4751BB14.pdf
Availability of RN65C4751BB14
QUANTITY
RN65C4751BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C4751BB14
Internal Part NumberEIS-RN65C4751BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C4751BB14
Related LinksRN65C4, RN65C4751BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C4751BB14 Details Description
Related parts for RN65C4751BB14
CABLE ASSY CAT5 RJ45 .5M datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 14POS datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 68K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 40NS 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS R/A .050 SL datasheet.pdf
KIT USB MCU HERCULES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF11 ACCESSORIES datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf