Vishay/Dale RN65C4872FRSL
RN65C4872FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C4872FRSL
Brief Description
RES 48.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C4872FRSL.pdf
Availability of RN65C4872FRSL
QUANTITY
RN65C4872FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C4872FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C4872FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C4872FRSL
Related LinksRN65C4, RN65C4872FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C4872FRSL Details Description
Related parts for RN65C4872FRSL
CONN PLUG 1POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
1500UF 35V 16X25MM 105C 10000H datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 X7R 1.5レF 16V datasheet.pdf