Vishay/Dale RN65C4873FRSL
RN65C4873FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C4873FRSL
Brief Description
RES 487K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C4873FRSL.pdf
Availability of RN65C4873FRSL
QUANTITY
RN65C4873FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C4873FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C4873FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C4873FRSL
Related LinksRN65C4, RN65C4873FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C4873FRSL Details Description
Related parts for RN65C4873FRSL
CAP POLYMER 150UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC VREF SERIES +-10V 14CDIP datasheet.pdf
OSC VCXO 100.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 36POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf