Vishay/Dale RN65C4992FRSL
RN65C4992FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C4992FRSL
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C4992FRSL.pdf
Availability of RN65C4992FRSL
QUANTITY
RN65C4992FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C4992FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C4992FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C4992FRSL
Related LinksRN65C4, RN65C4992FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C4992FRSL Details Description
Related parts for RN65C4992FRSL
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 14POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 54POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.98KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 28QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.82VC P600 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 2.4GHZ 36WQFN datasheet.pdf