Vishay/Dale RN65C4993BR36
RN65C4993BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C4993BR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C4993BR36.pdf
Availability of RN65C4993BR36
QUANTITY
RN65C4993BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C4993BR36
Internal Part NumberEIS-RN65C4993BR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C4993BR36
Related LinksRN65C4, RN65C4993BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C4993BR36 Details Description
Related parts for RN65C4993BR36
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TEST LEADS 30A datasheet.pdf
CAP CER 47PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC FPGA 195 I/O 324FBGA datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX11508 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CABLE 19COND 24AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf