Vishay/Dale RN65C4993FRSL
RN65C4993FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C4993FRSL
Brief Description
RES 499K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C4993FRSL.pdf
Availability of RN65C4993FRSL
QUANTITY
RN65C4993FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C4993FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C4993FRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C4993FRSL
Related LinksRN65C4, RN65C4993FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C4993FRSL Details Description
Related parts for RN65C4993FRSL
THERMISTOR 56 OHM 265V PTC datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CER RESONATOR 24.0MHZ SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf