Vishay/Dale RN65C49R9BRE6
RN65C49R9BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C49R9BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C49R9BRE6.pdf
Availability of RN65C49R9BRE6
QUANTITY
RN65C49R9BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C49R9BRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C49R9BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C49R9BRE6
Related LinksRN65C4, RN65C49R9BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C49R9BRE6 Details Description
Related parts for RN65C49R9BRE6
IC FLASH/MCU 64K 52 TQFP datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.1W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR GEN PURP 0.275" datasheet.pdf
IC DAC 24BIT SER 20SO datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 64LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 30POS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB datasheet.pdf
25P M SC FILT 370PF M3 datasheet.pdf