Vishay/Dale RN65C5004FRE6
RN65C5004FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C5004FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C5004FRE6.pdf
Availability of RN65C5004FRE6
QUANTITY
RN65C5004FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C5004FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C5004FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C5004FRE6
Related LinksRN65C5, RN65C5004FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C5004FRE6 Details Description
Related parts for RN65C5004FRE6
CONN PC PIN CIRC 0.095DIA SILVER datasheet.pdf
IC DAC 14-BIT 400 MSPS 48-HTQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 75MM datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 24.5MA 79 OHM TH datasheet.pdf