Vishay/Dale RN65C5004FRE6
RN65C5004FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C5004FRE6
Brief Description
RES 5M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C5004FRE6.pdf
Availability of RN65C5004FRE6
QUANTITY
RN65C5004FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C5004FRE6
Internal Part NumberEIS-RN65C5004FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C5004FRE6
Related LinksRN65C5, RN65C5004FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C5004FRE6 Details Description
Related parts for RN65C5004FRE6
IC GATE XOR/XNOR QUINT 28-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 6.3V X5R AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
IC SBC CAN HS 5.0V 54SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ36 2-18 OLIVE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1000W datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO-214AB datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 16V X5R 0201 datasheet.pdf